Objawy i leczenie depresji. Czym jest depresja: Przyczyny, Historia, Rozpoznanie i Leczenie depresji
Może ci się spodobać
-
Psycholog a psychoterapeuta. Kiedy zgłosić się do psychologa, a kiedy do psychoterapeuty?04/07/2024/0 Comments
Kategorie
Archiwum
Do psychologa warto zgłosić się, kiedy trudności nie są długotrwałe i dotyczą jednego obszaru. W innym wypadku należy zgłosić się na psychoterapie. Więcej informacji odnośnie wyboru specjalisty znajdziesz w artykule “Psycholog a psychoterapeuta. Kiedy zgłosić się do psychologa, a kiedy do psychoterapeuty?” – kliknij i dowiedz się więcej.
Konsultacja wstępna – Depresja – zastanawiasz się, czy Twoje objawy mogą wskazywać na depresję? Nie wiesz, czy to odpowiedni moment na rozpoczęcie psychoterapii? Konsultacja wstępna to doskonała okazja, aby porozmawiać z ekspertem i uzyskać potrzebne informacje. Kliknij i dowiedź się więcej
Skonsultuj się z psychologiem online
Konsultacja wstępna – Depresja – zastanawiasz się, czy Twoje objawy mogą wskazywać na depresję? Nie wiesz, czy to odpowiedni moment na rozpoczęcie psychoterapii?
Konsultacja wstępna to doskonała okazja, aby porozmawiać z ekspertem i uzyskać potrzebne informacje. Konsultacja będąca wstępną weryfikacją objawów depresji to usługa, którą przeprowadza doświadczony psycholog, psychoterapeuta. Konsultacja przeprowadzana jest w formie zdalnej (wideorozmowa) – więcej
Klaudia Fugas
mgr psychologii, psychoterapeuta
Założycielka Poradni Terapeutycznej
Prowadząca Konsultacje wstępną
Przyczyny depresji
- Biochemia mózgu/genetyka: Osoby z rodzinną historią depresji są bardziej narażone na jej wystąpienie. Zaburzenia w poziomach neurotransmiterów, takich jak serotonina i dopamina, mogą prowadzić do depresji. Specjaliści wymieniają też zmiany hormonalne oraz zaburzenia w budowie pewnych struktur mózgu.
- Stres i traumy: Trudne doświadczenia życiowe (np. mobbing w pracy) mogą spowodować wystąpienie objawów depresyjnych.
- Współwystępowanie/Choroby przewlekłe: Stan zdrowia fizycznego może wpływać na zdrowie psychiczne. Depresja może współwystępować z chorobami somatycznymi, m.in. chorobami tarczycy, cukrzycą, zespołami bólowymi.
- Styl życia: Niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej i niewystarczająca ilość snu mogą przyczyniać się do rozwoju depresji.
Czy mam depresję?
Samodiagnoza może wydawać się szybkim i łatwym rozwiązaniem, ale niesie ze sobą poważne zagrożenia. Błędna diagnoza, niewłaściwe leczenie i brak profesjonalnego wsparcia mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady wykwalifikowanego specjalisty, który pomoże w dokładnej diagnozie i zaproponuje odpowiednie leczenie. Twoje zdrowie psychiczne jest zbyt ważne, aby ryzykować samodzielnym diagnozowaniem.
Dowiedz się czym jest Wysokofunkcjonująca depresja – “uśmiechnięta depresja”.
Pamiętaj, aby nie wykonywać samodiagnozowania oraz, że diagnoza problemów psychicznych powinna być zawsze stawiana przez wykwalifikowanego specjalistę.
Historia depresji
Historia badań nad depresją sięga starożytności. Już w starożytnym Egipcie i Grecji opisywano stany melancholii, które dzisiaj określamy mianem depresji. Przez wieki koncepcje te ewoluowały, a znaczący postęp nastąpił w XIX i XX wieku, gdy naukowcy zaczęli dokładniej badać biologiczne i psychologiczne aspekty tego zaburzenia.
Jak rozpoznać i wyleczyć depresję?
Rozpoznanie depresji opiera się na wywiadzie klinicznym oraz obserwacji objawów, do których należą:
- Przedłużające się obniżenie nastroju, intensywne uczucie przygnębienia, smutku, zniechęcenia.
- Osłabienie/spadek aktywności, zainteresowań, które dotychczas sprawiały przyjemność.
- Zmiany apetytu i masy ciała.
- Problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność).
- Zmęczenie i brak energii.
- Trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji.
- Lęk, uczucie napięcia.
Rozpoznanie depresji jest kluczowe dla rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Jeśli zauważasz u siebie lub bliskiej osoby wymienione wcześniej objawy, warto skonsultować się ze specjalistą. Wczesne rozpoznanie i leczenie mogą zapobiec pogorszeniu się stanu psychicznego.
Psychoterapia online
– oferuje wsparcie bez konieczności wychodzenia z domu. Możesz umówić się na wizytę w dogodnym dla Ciebie czasie, co jest szczególnie ważne w dzisiejszym zabieganym świecie. Nasi doświadczeni psychoterapeuci są gotowi pomóc Ci zrozumieć i przezwyciężyć depresję. Dowiedz się więcej
Konsultacje psychologiczne online –
oferujemy profesjonalną pomoc psychologa w formie konsultacji psychologicznych online, które pomogą Ci odzyskać równowagę i poprawić jakość życia. Dowiedz się więcej
Konsultacja wstępna – Depresja –
zastanawiasz się, czy Twoje objawy mogą wskazywać na depresję? Nie wiesz, czy to odpowiedni moment na rozpoczęcie psychoterapii? Konsultacja wstępna to doskonała okazja, aby porozmawiać z ekspertem i uzyskać potrzebne informacje. Dowiedź się więcej
- Psychoterapia: Regularne sesje z psychoterapeutą pomagają w zrozumieniu przyczyn depresji i opracowaniu strategii radzenia sobie z nią. Osoby posiadające zdolność do radzenia sobie ze stresem są mniej narażone na wystąpienie objawów depresji.
- Farmakoterapia: Leki przeciwdepresyjne mogą być przepisane przez lekarza psychiatrę, aby pomóc w regulacji chemii mózgu. Lekarz wraz z pacjentem podejmują decyzję o ewentualnym rozpoczęciu leczenia farmakologicznego.
- Zmiany stylu życia: Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mają pozytywny wpływ na stan psychiczny i mogą wspomagać psychoterapię oraz farmakoterapię.
- Wsparcie społeczne: Zbudowanie wsparcia społecznego i umiejętność korzystania z niego mogą skutecznie wspomóc oddziaływania psychoterapeutyczne i farmakologiczne. Rozmowa z bliskimi oraz uczestnictwo w grupach wsparcia mogą przynieść ulgę.
Nasza Poradnia prowadzi profesjonalne terapie depresji. Nasi wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści czekają na Ciebie, a Ty nie czekaj i umów się na wizytę już dziś. Zrób pierwszy krok ku lepszemu samopoczuciu i zdrowiu psychicznemu.
Pamiętaj – Gdy występują u Ciebie nasilone myśli samobójcze, czy ciężkie epizody depresji z objawami psychotycznymi Twoje leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych.
Nasi specjaliści
Założycielka Poradni Terapeutycznej. Specjalizuje się w Psychoterapii indywidualnej krótko i długoterminowej osób dorosłych od 18 r. ż. Pracuję w podejściu Integracyjno-systemowym z wykorzystaniem technik terapii Poznawczo-Behawioralnej CBT oraz Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.
Identyfikuję się jako psychoterapeuta w nurcie psychodynamicznym, szczególnie psychoterapii dorosłych. W swojej praktyce prowadzę konsultacje psychologiczne i psychoterapię w zakresie: trudności związanych z codziennym stresem i napięciem, poczuciem zagubienia, lepszego zrozumienia sytuacji, nieśmiałość, samoocena, komunikacja w życiu, niezadowolenia z życia osobistego/zawodowego, zmiana życiowa, wypalenie zawodowe, brak samoakceptacji i sytuacji utrudniające codzienne funkcjonowanie.
Я ідентифікую себе як психотерапевт у психодинамічному напрямку, особливо в галузі психотерапії дорослих. У своїй практиці я проводжу психологічні консультації та психотерапію в таких сферах: труднощі, пов’язані з повсякденним стресом і напругою, почуття розгубленості, краще розуміння ситуації, сором’язливість, самооцінка, комунікація в житті, незадоволеність особистим/професійним життям, життєві зміни, професійне вигорання, брак самоприйняття та ситуації, що ускладнюють повсякденне функціонування.
Я идентифицирую себя как психотерапевта в психодинамическом направлении, особенно в области психотерапии взрослых. В своей практике я провожу психологические консультации и психотерапию по следующим направлениям: трудности, связанные с повседневным стрессом и напряжением, чувство растерянности, лучшее понимание ситуации, стеснительность, самооценка, коммуникация в жизни, неудовлетворенность личной/профессиональной жизнью, жизненные перемены, профессиональное выгорание, нехватка самопринятия и ситуации, затрудняющие повседневное функционирование.
Specjalizuję się w pracy z lękiem (terapia Brainspotting online), z traumą, trudnościami w relacjach osobistych oraz trudnościami szkolnymi i interwencją kryzysową. Moja praktyka terapeutyczna opiera się na różnorodnych podejściach, takich jak terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, psychotraumatologia, Brainspotting.
Jestem psychologiem udzielającym poradnictwa psychologicznego dla osób dorosłych. W swojej pracy najczęściej korzystam z metod opartych na Racjonalnej Terapii Zachowania oraz technik z nurtu poznawczo-behawioralnego.
Prowadzę psychoterapię indywidualną krótko i długoterminową osób dorosłych. Pracuję w podejściu integracyjnym (systemowo–ericksonowskim) wykorzystując techniki terapii poznawczo–behawioralnej.
Nazywam się Zofia Maruszewska, jestem magistrem psychologii, w procesie szkoły psychoterapii poznawczo behawioralnej. Moja praca jest największą pasją, wykonuje ją z pełnym zaangażowaniem i miłością. Do każdej z osób podchodzę indywidualne, a przestrzeń, w której pracujemy jest bezpieczna, bez oceniania. Zapewniam wsparcie i zrozumienie, a moim podstawowym celem jest dobro moich pacjentów/klientów.
Psychoterapeuta w trakcie szkolenia z psychoterapii w SPCH w Warszawie, które spełnia wymogi Polskiej Rady Psychoterapii oraz jest afiliowane przez Europejskie Towarzystwo Psychoterapii. Pracuje w paradygmacie integratywnym, którego nurtem przewodnim jest terapia schematów. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami, zarówno w szpitalu psychiatrycznym, jak i w ramach wolontariatu w placówkach opiekuńczych dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych.
W nagłych wypadkach nie czekaj! Zadzwoń na:
Rezerwacja wizyty online
Nie wiesz, jakiego specjalistę lub jaką formę terapii wybrać?
Masz pytania? Chcesz umówić wizytę?
Napisz wiadomość poprzez formularz lub adres e-mail:
kontakt@poradniaterapeutyczna.pl
Rejestracja telefoniczna dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00
pod numer telefonu
Uwaga! Nie prowadzimy wizyt stacjonarnych (gabinet).
Wizyty w naszej Poradni odbywają się wyłącznie online (wideorozmowy).