Objawy i leczenie depresji. Czym jest depresja: Przyczyny, Historia, Rozpoznanie i Leczenie depresji

Objawy i leczenie depresji – Depresja należy do tzw. zaburzeń nastroju, które charakteryzują się poważnymi zakłóceniami uczuć i nastroju (wg klasyfikacji DSM-V). Jest to stan, który może wpływać na każdy aspekt życia, od emocji i myśli po codzienne funkcjonowanie. Depresja stała się chorobą cywilizacyjną, dotyka miliony ludzi na całym świecie, a wg WHO stała się jedną z wiodących przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy na całym świecie. 

Do psychologa warto zgłosić się, kiedy trudności nie są długotrwałe i dotyczą jednego obszaru. W innym wypadku należy zgłosić się na psychoterapie. Więcej informacji odnośnie wyboru specjalisty znajdziesz w artykule “Psycholog a psychoterapeuta. Kiedy zgłosić się do psychologa, a kiedy do psychoterapeuty?” – kliknij i dowiedz się więcej.

Konsultacja wstępna – Depresja – zastanawiasz się, czy Twoje objawy mogą wskazywać na depresję? Nie wiesz, czy to odpowiedni moment na rozpoczęcie psychoterapii? Konsultacja wstępna to doskonała okazja, aby porozmawiać z ekspertem i uzyskać potrzebne informacje. Kliknij i dowiedź się więcej

Skonsultuj się z psychologiem online

Konsultacja wstępna – Depresja – zastanawiasz się, czy Twoje objawy mogą wskazywać na depresję? Nie wiesz, czy to odpowiedni moment na rozpoczęcie psychoterapii?

Konsultacja wstępna to doskonała okazja, aby porozmawiać z ekspertem i uzyskać potrzebne informacje. Konsultacja będąca wstępną weryfikacją objawów depresji to usługa, którą przeprowadza doświadczony psycholog, psychoterapeuta. Konsultacja przeprowadzana jest w formie zdalnej (wideorozmowa) –  więcej

Klaudia Fugas - Psychoterapia
Klaudia Fugas
mgr psychologii, psychoterapeuta​
Założycielka Poradni Terapeutycznej
Prowadząca Konsultacje wstępną

Przyczyny depresji

Depresja jest wynikiem skomplikowanej interakcji czynników biologicznych, sytuacyjnych i osobowościowych. Do głównych przyczyn depresji zaliczamy:
  1. Biochemia mózgu/genetyka: Osoby z rodzinną historią depresji są bardziej narażone na jej wystąpienie. Zaburzenia w poziomach neurotransmiterów, takich jak serotonina i dopamina, mogą prowadzić do depresji. Specjaliści wymieniają też zmiany hormonalne oraz zaburzenia w budowie pewnych struktur mózgu.
  2. Stres i traumy: Trudne doświadczenia życiowe (np. mobbing w pracy) mogą spowodować wystąpienie objawów depresyjnych.
  3. Współwystępowanie/Choroby przewlekłe: Stan zdrowia fizycznego może wpływać na zdrowie psychiczne. Depresja może współwystępować z chorobami somatycznymi, m.in. chorobami tarczycy, cukrzycą, zespołami bólowymi. 
  4. Styl życia: Niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej i niewystarczająca ilość snu mogą przyczyniać się do rozwoju depresji.

Czy mam depresję?

depresja sezonowa
Zadając sobie to pytanie możemy dojść do wniosku, żeby wpisać swoje objawy do popularnej przeglądarki i sprawdzić, czy są spowodowane one depresją. W dobie internetu i łatwego dostępu do informacji coraz więcej osób decyduje się na takie samodzielne sprawdzanie, co oznaczają dane objawy. Wystarczy kilka kliknięć, aby znaleźć opisy różnych zaburzeń i chorób, testy online czy fora, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami. Samodiagnozowanie najczęściej polega na wpisaniu w wyszukiwarkę internetową dolegliwości, a następnie przeglądaniu wyników wyszukiwania, które sugerują możliwe choroby.

Samodiagnoza może wydawać się szybkim i łatwym rozwiązaniem, ale niesie ze sobą poważne zagrożenia. Błędna diagnoza, niewłaściwe leczenie i brak profesjonalnego wsparcia mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady wykwalifikowanego specjalisty, który pomoże w dokładnej diagnozie i zaproponuje odpowiednie leczenie. Twoje zdrowie psychiczne jest zbyt ważne, aby ryzykować samodzielnym diagnozowaniem.

Dowiedz się czym jest Wysokofunkcjonująca depresja – “uśmiechnięta depresja”.

Pamiętaj, aby nie wykonywać samodiagnozowania oraz, że diagnoza problemów psychicznych powinna być zawsze stawiana przez wykwalifikowanego specjalistę.

Historia depresji

Historia badań nad depresją sięga starożytności. Już w starożytnym Egipcie i Grecji opisywano stany melancholii, które dzisiaj określamy mianem depresji. Przez wieki koncepcje te ewoluowały, a znaczący postęp nastąpił w XIX i XX wieku, gdy naukowcy zaczęli dokładniej badać biologiczne i psychologiczne aspekty tego zaburzenia.

Jak rozpoznać i wyleczyć depresję?

Rozpoznanie depresji opiera się na wywiadzie klinicznym oraz obserwacji objawów, do których należą:

  • Przedłużające się obniżenie nastroju, intensywne uczucie przygnębienia, smutku, zniechęcenia.
  • Osłabienie/spadek aktywności, zainteresowań, które dotychczas sprawiały przyjemność.
  • Zmiany apetytu i masy ciała.
  • Problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność).
  • Zmęczenie i brak energii.
  • Trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji.
  • Lęk, uczucie napięcia.
Depresja

Umów się na Konsultację wstępną depresja (tylko 48 zł)

Konsultacja wstępna online

Konsultacja online

Wizyta w formie zdalnej (wideorozmowa z psychologiem, psychoterapeutą) np. poprzez komunikator Google Meet​

30 min

Czas trwania - 30 min

🔍 Analiza Twojej sytuacji
🎯 Określenie celów terapeutycznych
🧠 Omówienie nurtów psychoterapii
📌 Rekomendacja indywidualnego planu

profesjonalna pomoc

Profesjonalna pomoc​

Wizyta prowadzona przez doświadczonego i wykfalifikowanego psychologa, psychoterapeutę

Oszczędność

Oszczędność​

Cena konsultacji to tylko 48 zł

Rozpoznanie depresji jest kluczowe dla rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Jeśli zauważasz u siebie lub bliskiej osoby wymienione wcześniej objawy, warto skonsultować się ze specjalistą. Wczesne rozpoznanie i leczenie mogą zapobiec pogorszeniu się stanu psychicznego.

Psychoterapia online
– oferuje wsparcie bez konieczności wychodzenia z domu. Możesz umówić się na wizytę w dogodnym dla Ciebie czasie, co jest szczególnie ważne w dzisiejszym zabieganym świecie. Nasi doświadczeni psychoterapeuci są gotowi pomóc Ci zrozumieć i przezwyciężyć depresję. Dowiedz się więcej

Konsultacje psychologiczne online
oferujemy profesjonalną pomoc psychologa w formie konsultacji psychologicznych online, które pomogą Ci odzyskać równowagę i poprawić jakość życia. Dowiedz się więcej

Konsultacja wstępna – Depresja
zastanawiasz się, czy Twoje objawy mogą wskazywać na depresję? Nie wiesz, czy to odpowiedni moment na rozpoczęcie psychoterapii? Konsultacja wstępna to doskonała okazja, aby porozmawiać z ekspertem i uzyskać potrzebne informacje. Dowiedź się więcej

Leczenie depresji obejmuje różnorodne podejścia, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Do najczęściej stosowanych metod należą:
  1. Psychoterapia: Regularne sesje z psychoterapeutą pomagają w zrozumieniu przyczyn depresji i opracowaniu strategii radzenia sobie z nią. Osoby posiadające zdolność do radzenia sobie ze stresem są mniej narażone na wystąpienie objawów depresji.  
  2. Farmakoterapia: Leki przeciwdepresyjne mogą być przepisane przez lekarza psychiatrę, aby pomóc w regulacji chemii mózgu. Lekarz wraz z pacjentem podejmują decyzję o ewentualnym rozpoczęciu leczenia farmakologicznego. 
  3. Zmiany stylu życia: Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mają pozytywny wpływ na stan psychiczny i mogą wspomagać psychoterapię oraz farmakoterapię. 
  4. Wsparcie społeczne: Zbudowanie wsparcia społecznego i umiejętność korzystania z niego mogą skutecznie wspomóc oddziaływania psychoterapeutyczne i farmakologiczne. Rozmowa z bliskimi oraz uczestnictwo w grupach wsparcia mogą przynieść ulgę.
Podsumowanie

Nasza Poradnia prowadzi profesjonalne terapie depresji. Nasi wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści czekają na Ciebie, a Ty nie czekaj i umów się na wizytę już dziś. Zrób pierwszy krok ku lepszemu samopoczuciu i zdrowiu psychicznemu.

Wylecz depresję - pomoc depresja poporodowa

Pamiętaj – Gdy występują u Ciebie nasilone myśli samobójcze, czy ciężkie epizody depresji z objawami psychotycznymi Twoje leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych.

Rezerwacja wizyty online

Nie wiesz, jakiego specjalistę lub jaką formę terapii wybrać?

Masz pytania? Chcesz umówić wizytę?

Napisz wiadomość poprzez formularz lub adres e-mail:
kontakt@poradniaterapeutyczna.pl

Rejestracja telefoniczna dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00
pod numer telefonu

Uwaga! Nie prowadzimy wizyt stacjonarnych (gabinet).

Wizyty w naszej Poradni odbywają się wyłącznie online (wideorozmowy).